16 września 2021 r.
godzina 15.30-17.00
Biblioteka w zmieniających się mediach społecznościowych
Szkolenie poświęcone efektywniejszemu wykorzystaniu narzędzi w popularnych mediach społecznościowych, głównie Facebooka oraz Instagrama, a także Twittera oraz newsletterów, podcastów i YouTuba. Celem szkolenia jest przedstawienie niezbędnych narzędzi i strategii działań w mediach społecznościowych, które warto wykorzystać w czasach malejących zasięgów na głównych platformach społecznościowych. Uczestniczy szkolenia poznają m.in. nowe trendy w mediach społecznościowych i kierunki zmian na różnych platformach, niedoceniane opcje dostępna na takich platformach jak Facebook i Instagram, możliwości prowadzenia transmisji na żywo, sposoby na efektywną komunikację przy minimalnym zaangażowaniu czasu i środków, ciekawe sposoby na wykorzystanie Stories na Instagramie i Facebooku.
Prowadzący: Rafał Hetman – bloger, reporter. Od 2013 roku prowadzi blog o literaturze faktu CzytamRecenzuje.pl. Działa na Facebooku, Instagramie, Twitterze, YouTubie, a także redaguje książkowy newsletter „Ekstrakt” i prowadzi swój kanał podcastowy „Rafał Hetman o książkach”. Autor zbioru reportaży „Izbica, Izbica” (Wyd. Czarne 2021).
Bibliotekarz w chmurze: współpraca i komunikacja zespołu
Celem szkolenia jest prezentacja narzędzi wspierających zarządzanie pracą własną i zespołu. Planowanie, organizowanie, współpraca i komunikowanie się to codzienność dla bibliotekarza. Jak mieć nad tym procesem kontrolę i jednocześnie motywować innych do działania? Jak ułatwić sobie pracę… nie utrudniając jej innym? Podczas spotkania uczestnicy poznają zdalne środowisko, dzięki któremu będą mogli zdalnie współpracować przy konkretnych projektach i zawsze być na bieżąco z wprowadzanymi zmianami przez innych.
Prowadząca: Beata Malentowicz – nauczyciel bibliotekarz w Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznej we Wrocławiu. Jako certyfikowany organizator rozwoju edukacji zajmuje się wspomaganiem szkół i placówek oświatowych oraz współpracą ze środowiskiem lokalnym. Trener edukacji medialnej oraz pedagog z wieloletnim doświadczeniem w pracy z młodzieżą i dorosłymi. Prowadzi szkolenia dla nauczycieli i bibliotekarzy zarówno z zakresu wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnej w pracy dydaktycznej, jak i promocji czytelnictwa przedstawiając różne rozwiązania pracy z tekstem. Dolnośląski Bibliotekarz Roku 2020.
Zostań superbohaterem – promocja biblioteki w social media
Social media – opowiadamy tam swoje historie, informujemy, angażujemy, chwalimy się swoimi działaniami. Bycie online, to nasza codzienność, dlatego wciąż poszukujemy skutecznych sposobów komunikacji. Podczas szkolenia będziemy rozmawiać o istotnych elementach związanych z promowaniem biblioteki w social media. Na konkretnych przykładach omówimy aktualne trendy. Będziemy dyskutować o swoich dotychczasowych działaniach. Dowiemy się, jak przygotowywać treści, aby zwracały uwagę naszych odbiorców. Nauczymy się, jak być trendy.
Prowadząca: Beata Gamrowska (Beatarysuje) – grafik, copywriter i ilustrator – twórczyni historyjek o kawie i Pączusiu. Na co dzień specjalistka do spraw promocji w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego. Prowadzi szkolenia z myślenia wizualnego, twórczego myślenia i copywritingu.
Przygody Neta i Manfreda – zostań trenerem cyberbezpieczeństwa
Wszelkie udogodnienia związane z powszechnością rozwiązań informatycznych, pociągają za sobą szereg zagrożeń. W trakcie szkolenia uczestnicy zapoznają się z szansami i zagrożeniami korzystania Internetu oraz zasadami cyberbezpieczeństwa. Wezmą udział w angażujących grach i zabawach wykorzystujących ciekawe zasoby sieciowe oraz aplikacje. A wszystko po to, by nabyć wiedzę i móc przekazywać ją kaskadowo swoim czytelnikom w każdym wieku. Efektem szkolenia będzie stworzenie bazy dobrych źródeł jak również zdobycie kilku skryptów i scenariuszy do pracy w zakresie kompetencji cyfrowych z różnymi grupami odbiorców.
Prowadzący: dr Marcin Karwowski – dyplomowany infobroker, coach i trener, naukowiec informatolog, dyrektor biblioteki publicznej. Doradca merytoryczny w centrach organizacji pozarządowych, koordynator projektów, członek Stowarzyszenia MENSA Polska. Specjalizuje się w optymalizowaniu pracy instytucji i firm poprzez: udoskonalanie komunikacji, wdrażanie nowych mechanizmów zarządzania, szkolenia z zakresu kompetencji menedżerskich, cyfrowych, trenerskich i miękkich.
Książki i bajty, czyli technologia w bibliotece
Biblioteczna codzienność nie może obecnie się obejść bez skomputeryzowanego świata, dlatego zaznajomienie się z różnymi programami do ułatwienia pracy w wirtualnej rzeczywistości jest nieunikniona. Szukanie nowych rozwiązań stało się chlebem powszednim każdego bibliotekarza. Podczas warsztatów praktycznych zostaną przedstawione proste programy graficzne do obróbki zdjęć i grafik w wersji do pobrania na komputer, jak i te w wersji online, programy bądź aplikacje na smartfony do montażu filmików, programy do tworzenia gier online oraz możliwości na darmowe łączenia się z grupami przedszkolnymi, szkolnymi lub indywidualnymi czytelnikami.
Prowadząca: Anna Gąsiecka – Bibliotekarka pracująca w Oddziale dla Dzieci MBP im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej. Absolwentka kierunku: filologia polska z animacją kultury oraz filologia polska z edukacją medialną i dziennikarską. Staż pracy rozpoczęła w 2014 roku, a w 2018 roku ukończyła studia podyplomowe na kierunku bibliotekoznawstwo z elementami zarządzania informacją cyfrową, aby stać się pełnoprawnym bibliotekarzem. Swoją pracę uważa za spełnienie marzeń, gdyż już w dzieciństwie zapałała miłością do literatury. Działanie w Oddziale dla Dzieci daje jej podwójną satysfakcję dzięki kontaktowi z młodymi czytelnikami, którzy dopiero wkraczają na drogę przygód z książkami. Liczne zajęcia i wydarzenia organizowane w bibliotece pozwalają jej uwolnić artystyczne zapędy, by stworzyć na sali np. przestrzeń pełną drzew w formacie 3D
Bibliotekarz grafikiem? Wprowadzenie do Canvy
Jemy oczami. I to bardziej niż nam się wydaje. W swojej już ponad dziesięcioletniej karierze speca od marketingu, wiem jak ważny jest obraz w przekazie reklamowym. Oczywiście pomysł jest kluczowy, jednak wizualizacja pomysłu to bardzo często niemałe wyzwanie. Korzystanie z profesjonalistów pociąga za sobą równie niemałe koszty. Podczas szkolenia dowiesz się, na co zwrócić uwagę tworząc ciekawy obraz dla swojej grupy docelowej. Nauczysz się dobierać odpowiedni rozmiar grafiki, kolory, czcionkę oraz efekty specjalne. Przede wszystkim poznasz bezpłatne narzędzia, dostępne online, które zaoszczędzą twój czas i pieniądze!
Prowadząca: Gabriela Kwarta – pozytywistka z misją wdrażania biznesowych praktyk marketingu w sektorze kultury. Studiowała polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim i zarządzanie na Uniwersytecie Ekonomicznym. Przez 9 lat pracowała w Narodowym Forum Muzyki, w tym 4 lata na stanowisku koordynatora w Dziale Marketingu i Sprzedaży. Wykładała również „Promocję i marketing dóbr kultury” na Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Obecnie całym sercem oddaje się pracy w Good Books. W wolnym czasie uczy się gry na hang drumie, kaligrafii i języka islandzkiego. Każde wakacje spędza na dalekiej północy.
Biblioteczny klub wiedzy online jako pomysł na dokształt w niepewnym świecie
Zapraszam na warsztat, podczas którego dowiesz się, czym są kluby wiedzy i nauczysz się prowadzić taki klub w swojej bibliotece. Porozmawiamy o tym, czego w dzisiejszych czasach warto się uczyć (i oduczać), by być lepiej przygotowanym do zmian. Stworzymy mini klub wiedzy i zastanowimy się, jak wykorzystać tę metodę pracy w rozwoju zawodowym. Podzielimy się wiedzą i doświadczeniami ze swoich „dokształtów” i ich efektów. Przetestujemy metodologię klubów wiedzy, a także pomyślimy o tym, jak można ją zastosować w działaniach edukacyjnych bibliotek.
Prowadząca: Agnieszka Koszowska – Koordynatorka projektów w Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, trenerka, autorka i redaktorka. Zaangażowana w projekty popularyzujące naukę i dziedziny STEM. Interesuje się działaniami bibliotek łączącymi w sobie nieformalną edukację, kreatywność i nowe technologie. W wolnych chwilach fotografuje – najchętniej biblioteki (budynki, przestrzenie, działania) w różnych miejscach świata.
17 września 2021 r.
godzina 15.30-17.00
O kreatywności w naszej codzienności, czyli kilka słów o tym jak być bardziej twórczym/-czą
Sądzisz, że kreatywność to coś, co cechuje wyłącznie znanych ludzi takich jak np. muzycy, aktorzy, malarze, rzeźbiarze, pisarze? Czas to zweryfikować! Zatem zapraszamy na warsztat, dzięki któremu niezależnie od swoich wcześniejszych przekonań, wreszcie uwierzysz, że i Ty możesz być kreatywny/-a.A może już znasz swój potencjał, ale chcesz się jeszcze bardziej spełniać w tym, w czym jesteś dobry/-a? Czas nad tym popracować! Zatem zapraszamy na warsztat, dzięki któremu dowiesz się, w jaki sposób rozwijać swoje mocne strony. Spotkajmy się by porozmawiać o kreatywności, twórczości, innowacyjności i talentach. Spotkajmy się by czegoś ciekawego się od siebie nauczyć i wzajemnie zainspirować.
Prowadząca: Bożena Freund – Asystent badawczo-dydaktyczny na Uniwersytecie Jagiellońskim, na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej, w Instytucie Spraw Publicznych, w Zakładzie Rozwoju Społecznego. Obecnie magister z wyróżnieniem w trakcie pracy nad doktoratem z zakresu nauk o zarządzaniu i jakości. Przedstawicielka społeczno-humanistycznego podejścia do zarządzania. Ponadto recenzentka artykułów badawczych z zarządzania, a także autorka i współautorka ponad 30 publikacji naukowych z tego zakresu. Głównym przedmiotem jej badawczych zainteresowań jest zarządzanie i przywództwo w organizacjach ochrony zdrowia, a także edukacja zdrowotna oraz profilaktyka zdrowotna dla wszechstronnego rozwoju indywidualnego oraz społecznego.
Sekcja sportowa: najlepsza asana do rozciągania się. W czasie i przestrzeni.
Jeśli w ostatnio realizowanym projekcie wydaliście całe kieszonkowe na post-ity, a i tak mieliście ich za mało i teraz nie możecie ustalić kto w grupie miał przygotować preliminarz kosztów, a kto podlać paprotki w socjalnym, albo doszliście już do tego, że potrzebujecie dodatkowych 2137 godzin w ciągu doby, żeby wyrobić się ze wszystkimi, to prowadząca pokaże wam totalny gamechanger – Asanę. Dzięki niej zdobędziecie skilla największego ogarniacza rzeczywistości i będziecie mogli sobie wyhaftować odznakę na rękawie harcerskiej bluzy, tylko jeszcze musimy ustalić jak ona będzie wyglądała, ta odznaka. Asana pomoże wam zostać Cyceronem zespołów zadaniowych, Dostojewskim dokumentów projektowych i Remigiuszem Mrozem produktywności. I dzięki temu osiągniecie tę czakrę, w której bycie koordynatorem projektu to nie tylko robota frajera, ale też przyjemność, zwłaszcza kiedy robicie klik”, że zadanie jest odfajkowane i tam wtedy latają czasami tęczowe jednorożce, serio.
Prowadząca: Marysia Jakóbczyk-Rams – Pracuje w tym dziale WBP w Krakowie, który ma zbyt długą nazwę, żeby wyrobić się z wymówieniem jej przed najbliższym terminem do dentysty na NFZ, ale z grubsza to odpowiada za szkolenia i współpracę z bibliotekami publicznymi w regionie. Od ponad dekady prowadzi szkolenia z tematów pomiędzy softłerowym czary-mary, czyli wykorzystaniem aplikacji w pracy i marnowaniem wolnego czasu, a psychologiczno-socjologicznymi rozkminami społecznościówek.
Bądź sobą – o wyrażaniu siebie w pracy bibliotekarza/bibliotekarki,
Warsztaty będą okazją do refleksji nad tym, czy w pracy także jesteśmy sobą. Głównym tematem będzie sztuka wyrażania siebie w kontaktach z innymi – w szczególności w kontaktach zawodowych – ze współpracownikami oraz w relacji klient – bibliotekarz. Warsztaty będą miały na celu ukazanie uczestnikom i uczestniczkom, jak ważne jest poczucie własnej wartości oraz czerpanie w pracy z własnych doświadczeń i zainteresowań. Samoakceptacja i pewność siebie są niezwykle ważne w życiu każdego człowieka – w szkole, w domu czy w pracy. Wiara we własne możliwości pozwala na bycie bardziej kreatywnym i otwartym, a przecież o to w naszej pracy chodzi.
Prowadząca: Natalia Stępień – pracuje w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Centrum Kultury Pniewy od 8 lat. Zajmuje się głównie pracą z dziećmi i młodzieżą. Prowadzi warsztaty na temat hejtu i mowy nienawiści. Koordynowała projekt „Pniewy bez nienawiści” skierowany do młodzieży oraz nauczycieli i nauczycielek. Ukończyła „Akademię trenera” na WSB. Od czasów pandemii interesuje się psychologią społeczną – w czerwcu ukończyła studia podyplomowe „Psychologia społeczna w praktyce” na SWPS. Prowadzi warsztaty dla nauczycieli i nauczycielek na temat mediacji i rozwiązywania konfliktów między rówieśnikami
Pierwsze abecadło, w moje ręce wpadło – jak wykorzystać pierwsze czytanki dla dzieci
Podczas warsztatów uczestnicy doświadczą na sobie kilkunastu zabaw z tekstami zebranymi w publikacjach Instytutu Książki. Uczestnicy będą mogli wykorzystać gotowe pomysły lub wymyślić swoje, by uatrakcyjnić inicjację dzieci w świecie biblioteki i książek.
Prowadząca: Małgorzata Swędrowska – Od 15 lat upowszechnia literaturę dla dzieci, pisze książki dla dzieci i publikuje dla dorosłych. Twórczyni koncepcji czytania wrażeniowego.
E-mail marketing w pracy bibliotekarza/bibliotekarki
Stała i systematyczna komunikacja z odbiorcami jest kluczowa, by zbudować efektywną, przynoszącą obustronne korzyści relację. Email marketing jest bardzo dobrym narzędziem pozwalającym osiągnąć ten cel. Dzięki temu kanałowi komunikacji możemy stworzyć dostosowane do naszej grupy odbiorczej wiadomości i przyciągnąć uwagę czytelników.
Na warsztacie poruszymy temat email marketingu: porozmawiamy o tym, jak biblioteka może zbudować swoją bazę kontaktów i w dobry sposób się z nimi komunikować. Uczestnicy dowiedzą się, jak stworzyć dobry newsletter i o jakie ustawienia ze strony technicznej należy zadbać. Dodatkowo będzie o stronach interetowych i landing page’ach – przygotowaliśmy kilka wskazówek, dzięki którym bez trudu stworzycie ładną i nowoczesną stronę połączoną z listą waszych kontaktów.
Prowadzący: Liza Nema, TechSoup Polska, Project Coordinator; Irek Klimczak, GetResponse, Senior Project Manager.
Sponsorzy 13. Forum Młodych Bibliotekarzy